Academy Members


You are here

Academy inductees

Pictured above (l. to r.): Dean Joshua Hamilton with 2015 Academy Inductees Mengtao Pete He, John Green and Phillip Powers and Chancellor Lendley Black

Academy of Science & Engineering Members

2016 Inductees

Dr. Fawn W. Atchison

Bachelor of Science - Biochemistry & Molecular Biology 1998

Ms. Tracey L. Dickinson

Bachelor of Electrical & Computer Engineering 1997

Dr. Mark A. Luker

Department Head Computer Science 1985-1986

Faculty Member Computer Science 1985-1992

Faculty Member Mathematics & Statistics 1975-1988

Mr. Robert M. Meierhoff

President/Owner of BendTec Incorporated

Ms. Dena VanDeVoort Ehrich

Bachelor of Chemical Engineering 1994

2015 Inductees

Dr. John C. Green

Emeritus Professor, Earth and Environmental Sciences

Dr. Mengtao Pete He

Master of Science, Chemistry - 1989

Mr. Phillip J. Powers

Bachelor of Industrial Engineering - 1990

2014 Inductees

Mr. Arthur L. Fry

Research Scientist and Inventor

Dr. Richard C. Holz

Master of Science - Chemistry 1986

Dr. Jerrold L. Vitek

Bachelor of Arts - Biology 1973

Mr. Gregory V. Ostergren

Bachelor of Arts - Mathematics 1979

Bachelor of Arts - Economics 1979

2013 Inductees

Ms. Peggy A. Chun

Bachelor of Science - Physics 1969

Bachelor of Arts - Physics 1969

Dr. Joseph A. Gallian

Mathematics and Statistics Faculty 1972 - Current

Mr. Alan E. Nelson

Bachelor of Science - Chemical Engineering 1997

Dr. Klaus J. Schulz

Master of Science - Geology 1974

Dr. Rik R. Tykwinski

Bachelor of Science - Chemistry 1988

2012 Inductees

Ms. Marianne E. Bohren

Master of Business Administration 2005

Bachelor of Science - Chemistry 1985

Dr. Brent M. Haglund

Bachelor of Arts - Biology 1970

Mr. John E. Lindgren

Bachelor of Arts - Mathematics 1982

Bachelor of Science - Computer Science 1982

Mr. Terrance E. Swor

Bachelor of Science - Geology 1966

2011 Inductees

Mr. Samuel Beard

Bachelor of Science - Chemistry 1952

Bachelor of Arts - Mathematics 1952

Dr. Daniel Engstrom

Master of Science - Zoology 1975

Bachelor of Arts - Zoology 1971

Dr. Randolph Koski

Bachelor of Science - Geology 1969

Mrs. Bridget Rogers

Master of Science - Computer Science 1989

Bachelor of Arts - Computer Science and Mathematics 1987

Mr. Allan Rudeck Jr.

Bachelor of Science - Chemical Engineering 1994

2010 Inductees

Dr. Stephen R. Brand

Bachelor of Arts - Geology 1971

Mr. Keith T. Erickson

Bachelor of Computer Engineering 1987

Lt. Gen. Samuel T. Helland

Bachelor of Science - General Science 1973

Mr. Kurt E. Heikkila

Master of Science - Chemistry 1979

Dr. Bruce J. Warren

Bachelor of Science - Zoology 1949

2009 Inductees

Dr. Kurt Fausch

Bachelor of Science - Biology 1976

Dr. Roy Sanford

Bachelor of Arts - Chemistry 1968

Bachelor of Science - Mathematics 1968

Dr. Amit Singhal

Master of Science - Computer Science 1991

Dr. Wanda Taylor

Bachelor of Science - Geology 1982

Mr. Michael Hafeman

Bachelor of Arts - Mathematics 1974

Bachelor of Arts - Economics 1974

Dr. James Rohlf

Bachelor of Arts - Physics 1973

Bachelor of Arts - Mathematics 1973

2008 Inductees

Dr. Thomas Jordan

Bachelor of Arts - Physics 1958

Bachelor of Arts - Mathematics 1958

Mr. William Lokke

Bachelor of Arts - Mathematics 1957

Bachelor of Arts - Physics 1957

Dr. Antoinette Moran

Bachelor of Science - Biology 1980

Dr. Edward Ripley

Master of Science - Geology 1973

2007 Inductees

Dr. Nathan Ballou

Bachelor of Science - Chemistry 1941

Dr. Thys B. Johnson

Department Director Emeritus and Professor Emeritus

Mr. Mylan Radulovich

Bachelor of Arts - Physics 1960

Dr. Sonja A. Rasmussen

Bachelor of Science - Mathematics 1981

Bachelor of Science - Biology 1981

Dr. Terrence M. Tumpey

Bachelor of Arts - Biology 1986

2006 Inductees

Dr. Edward Bersu

Bachelor of Arts - Zoology 1968

Dr. Howard Levine

Bachelor of Arts - Mathematics 1964

Bachelor of Arts - Chemistry 1964

Dr. Glenn B. Morey*

Bachelor of Science - Geology 1957

Mr. Gerald Ostroski

Retired Engineer Minnesota Power

Dr. Charles Taylor

Bachelor of Arts - Chemistry 1952

Bachelor of Arts - Physics 1952

2005 Inductees

Dr. Kathleen Annette

Bachelor of Arts - Chemistry 1977

Dr. Brian K. Kobilka

Bachelor of Science - Biology 1977

Bachelor of Science - Chemistry 1977

2004 Inductees

Dr. Rolf Peterson

Bachelor of Arts - Biology 1970

Dr. Paul Helquist

Bachelor of Arts - Chemistry 1969

Mr. Eric Swildens

Bachelor of Science - Computer Science 1990

Dr. Odin Christensen

Bachelor of Science - Geology 1970

Dr. Sylvan Burgstahler*

Mathematics and Statistics Faculty 1961-1997

Department Head 1964 -1972

2003 Inductees

Dr. William M. Mularie

Bachelor of Arts - Physics 1961

Bachelor of Arts - Mathematics 1961

Dr. Richard W. Ojakangas

Bachelor of Arts - Geology 1955

Mr. Robert L. Senkler

Bachelor of Arts - Mathematics 1974

Dr. Laurence E. Skog

Bachelor of Arts - Botany 1965

Mr. James I. Swenson

Bachelor of Arts - Chemistry 1959

2002 Inductees

Mr. William E. Crain

Bachelor of Arts - Geology 1955

Dr. David L. Karpeles

Bachelor of Arts - Mathematics 1956

Dr. Jerome Klun

Bachelor of Arts - Biology 1961

Dr. Casmir Ilenda

Bachelor of Arts - Chemistry 1969

Dr. Howard Hanson*

Physics Faculty 1947-1984

Department Head 1951-1984

*Deceased