Award and Scholarship Recipients

graduates at graduation
May 11, 2020

Both undergraduate and graduate students of our department are recognized for their achievements through a variety of awards and scholarships

Graduate Departmental Awards & Honors:

SCSE Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

Noah Wong, Karlee Westrem, and Yingchao Zhou

Mathematics and Statistics Department Outstanding Graduate Teaching Assistant Award

Tianyi Zhang

Outstanding Graduate: Mathematical Sciences M.S.

Hongru Zhao

Honorable Mention for Outstanding Graduate: Mathematical Sciences M.S.

Noah Wong, Yingchao Zhou, and Tianyi Zhang

Graduate Student Service Award

Katherine Hurst and Kimberly Mandery

MinneAnalytics Midwest Undergraduate Data Analytics Competition Team Members

Aaron Crenshaw, Katherine Hurst, and Kimberly Mandery

Duane E Anderson Fellowship

Mingyue Hu, Meghan Stevens, and Dalena Vien

Undergraduate Departmental Awards & Honors:

Outstanding Graduating Senior

Kaylee Andersen, JingYi Yang, Adam Karlstedt, Mitchell S. Schirmers, and Patrick O'Brien

Honorable Mention for Outstanding Graduating Senior 

Jake Anderson, Tom Collette, and Hunter Norgren

Undergraduate Service Award

Bennett Sell

Honorable Mention for Undergraduate Service Award

Hunter Norgren

Departmental Honors

Adam Karlstedt, Kaylee Andersen, JingYi Yang, Patrick O'Brien

Bulldog Award

Tayla Goodmanson, Lia Yang, Nathaniel Bolles, and Coy Schwieder

Grace C. Peterson Calculus Achievement Award

Mary Patsy, Patrick Otto, and Sophie Lenz

William R. McEwen Putnam Competition Award

Tom Julstrom

Serendipitous Discovery Award

Kaylee Andersen, Daniel Crist, Christopher Kuehn, Noah Lahr, and Brian Paulsen

MinneMUDAC Novice Undergraduate Team

Luke Branson, Hunter Norgren, Alexander Lover, and Ryan Ylonen

2020 MinneMUDAC Undergraduate Team

Kaylee Andersen, Brian Paulsen, David Leone, and Reese Grailer

Undergraduate Scholarship Recipients:

James L. Nelson Scholars

Xi Zheng and Coy Schwieder

Krossner/Kac Scholar

Yongming He

Faculty Excellence Scholars

Brian Paulsen and JingYi Yang

Department Scholars

Tommy Schmid, Jake Anderson, and Nhi Tran

Robert L. Senkler Scholars

Jack Namyst, Dustin Baker, Mikaela Maki, Elliot Musielewicz

Barry & Kang James Scholar

Mark Robinson

Sylvan D.Burgstahler Scholars

 Patrick Otto and Ashley Nordlund

William A Lokke Scholars

Mitchell D. Schirmers and Chi Zhang

William H. Lounsberry Scholar

Seth Sutherland

Chiodi Scholars

Austin Seavert and Sara Gontjes

Grace C. Peterson Scholar

Jordan Richman

Differt Scholar

Grace Aspenson

Undergraduate Research Projects (UROP):

Grant Montgomery
"Constant Sum Partitions of Even Cardinality"
Advisor: Dr. Bryan Freyberg

JingYi Yang
"Modeling the Distribution of the Patients’ Stay at PACU"
Advisor: Dr. Yang Li

Adam Karlstedt
"A Computer Virus Mitigation Model for Complex-Networks"
Advisor: Dr. Bethany Kubik

Walter Sands
"2-Handicap Tournaments"
Advisor: Dr. Bryan Freyberg

Kaylee Andersen
"A Study on the Relationship between Students' Attitudes towards the Relevance of Mathematics and their Test Scores"
Advisor: Dr. Carmen Latterell